headerphoto

•   •   •

STÁŽ V OLOMOUCI - 2019


Olomouc je štatutárnym a univerzitným mestom v Českej republike, centrom Olomouckeho kraja, metropolou Hanej a historickou metropolou celej Moravy. Jej (Olomouc je ženského rodu, okrem nárečia) zachovalé Staré Mesto patrí medzi najkrajšie v Česku a môže sa pochváliť svetovým dedičstvom UNESCO. To priťahuje mnoho domácich i zahraničných turistov, ale mesto je stále - zdá sa - trochu podceňované. Ak máte radi návštevu očarujúcich historických miest a nepáči sa vám dav, ktorý uvidíte napr. V Prahe, potom môže byť Olomouc pre vás ideálnou destináciou.(viac wikipedia https://cs.wikipedia.org/wiki/Olomouc)

Tu je zopár správ a záberov o tom, čo robíme. Niečo je aj na FB

  24. marec 2019

Zahraničná stáž v susednom Česku, na ktorú sa vydalo desať študentov odboru kaderník a vlasová kozmetika v sprievode dvoch pedagógov, sa začala. Budú zbierať nové skúsenosti a iste zostane čas aj spoznávať krásy novej krajiny. Všetci sa tešia na nové zážitky. .

lip

  27. marec 2019

Po dvoch dňoch stáže v Olomouci si desiati naši kaderníci veľmi pochvaľujú odbornú prax aj pani majsterky. Niektorí sa do práce naozaj tešia a to je nad naše očakávanie. Očarilo nás aj mesto. Na každodenných vychádzkach spoznávame krásne historické centrum a jeho zákutia. Všetky dôležité miesta nám ukázala pani sprievodkyňa, aj keď na prvýkrát nás vyhnalo počasie, druhý pokus už bol úspešný. Vyhliadku na nočné mesto sme si vychutnali z reštaurácie na 18-tom poschodí. Trošku nás hnevá počasie ale aj napriek tomu sa tešíme na všetky nové zážitky v práci aj pri objavovaní krás mesta.

lip

Fotografie: 2 3 4 5

  28. marec 2019

Dni rýchlo letia a už je štvrtok. Dnes sme konečne boli na dlho sľubovanej prehliadke mesta . Aj keď sme tam neboli všetci, lebo druhá zmena musela byť v práci, tak my ktorí sme mali voľno, sme si prehliadku mesta naplno užili. Počasie nám znovu neprialo – pršalo. Vďaka našej milej sprievodkyni, ktorá nám fakt odpovedala na každú otázku, sme sa dokonale oboznámili s mestom, pamiatkami a dokonca sme sa naučili aj pár nových českých slovíčok – napríklad, že „kašna“ je fontána. Všetky pamiatky mali skutočne bohatú históriu, no najviac nás zaujal „lupič“ (postavička vytlačená v 3D tlačiarni, ktorá pôsobí ako socha z ťažkého kovu a šplhá po budove múzea a vykrikuje sprosté slovíčka, no my sme nemali to šťastie a nevideli sme ho akcii). Po ukončení prehliadky sme si unavené vychutnali výbornú kávičku. Večer nás v hoteli čakala chutná večera (niektorí hladoši sa tešili na ňu už od obeda). Posielame pozdravy do Košíc – za všetkých Veronika a Lenka

v+l

Fotos: 6 7 8 9 10 11 12 13

  29. marec - zoo

Prvý týždeň je skoro za nami, no jeho záver je exkluzívny - samé výlety Je piatok a my začíname víkend oddychom v ZOÓ. Tešíme sa na žirafky A neboli to len žirafky, obdivovali sme aj našich „súkmeňovcov“ - opice akrobatky. Veľmi sa nám páčilo prostredie, pretože zvieratká majú okolo seba veľa stromov a zelene. Olomouc z vyhliadkovej veže sme mali ako na dlani. Cestou späť sme sa zastavili obzrieť Baziliku na Svatom kopečku nad Olomoucom. Krásnu atmosféru a dobrú náladu sme si doniesli aj do hotela.

lip

Fotografie: 14 15 16 17

  30. marec - Viedeň

V sobotu sme mali naplánovaný celodenný výlet do Viedne. S pani učiteľkami, ktoré nás sprevádzali Viedňou, sme si tento výlet o to viac užili. Z Olomouca sme vyrazili ešte pred raňajkami (dostali sme balíčky) a cesta nebola vôbec náročná. Po výstupe sa začalo malé dobrodružstvo – hľadali sme vstup do metra – našťastie bez problémov. Kúpili sme si lístky na metro a odviezli sme sa až do centra. Východ z metra nás priviedol priamo pred obrovskú a prenádhernú Katedrálu Sv. Štefana, ktorá si získala hneď niekoľko veľkolepých obdivov. Po je prehliadke sme pokračovali do Hofburgu a ku radnici a parlamentu, čo boli taktiež budovy hodné obdivu a celkovo celá Viedeň je prenádherná. Videli sme aj palác cisárovnej Sissi a sochu Márie Terézie pred Národným prírodovedeckým múzeom. Aj napriek všetkej nádhere sme vyhladli, dali sme si pauzu a zašli sa najesť. Jedlo bolo úžasné a ľudia taktiež. Zažili sme kopec zážitkov, ktoré si budeme dlho pamätať a isto sa tam všetci chceme v budúcnosti ešte raz pozrieť. Sobotňajšie zážitky sa nám vryli hlboko do pamäte a po návrate sa s nimi podelíme. Za všetkých Nika a Samo

N+S

Fotografie: 18 19 20 21 22 23 24

  31. marec - Bouzov

Dnes sme boli na krásnom a rozprávkovom hrade Bouzov, na ktorom sa natáčalo množstvo rozprávok. Medzi najznámejšie patria Fantaghiro, Arabela se vrací a množstvo iných. Na prvom nádvorí, ešte pred prehliadkou nás privítali sokoliari. Viacerí sme našli odvahu vziať si na ruku a pohladiť krásnych, dravých vtákov. Urobili sme si s nimi aj zopár zaujímavých fotiek. Na prvý pohľad bol hrad očarujúci, no zvnútra ešte krajší. Najviac nás zaujal rytierska sála, kde vykonávali rytierske obrady. Dnes je to obradná sieň. Počas celej prehliadky sme obdivovali krásu minulosti, zručnosť dávnych majstrov a občas sme sa cítili ako hradní páni a princezné z minulosti. Ešte sa ozveme, nateraz Vás pozdravujeme. Za všetkých Veronika a Lenka.

V+L

Fotografie: 26 27 28 29 30 31 32

  1. apríl - 6. apríl

Tak, a je tu znovu pondelok. Po slnečnom víkende plnom zážitkov sa celkom tešíme do práce. Vymenili sme si smeny a pokračujeme. Novým je pre nás prítomnosť šiestich stážistov z Cypru. Veľmi s nami nekomunikujú a ani na zákazníkoch nepracujú. Je celkom zaujímavé sledovať ich pri práci - niektoré postupy majú iné a pre nás nepochopiteľné, no na druhej strane dobre naučené a samozrejmé - napríklad ako umývajú klientom vlasy (hlavu, ktorú umývajú, majú kdesi pod pazuchou). Na praxi je super, panie majsterky sú veľmi milé a je tam príjemná atmosféra. Dobrá nálada nás neopúšťa ani po praxi. Veľa chodíme do historického centra a stále objavíme nejaké nové zákutie, Olomouc je zelené mesto a prechádzky popod hradby v Bezručových sadoch za krásneho slnečného počasia sú super... V múzeu sme videli nádherné skvosty zlatníckej práce našich predkov. V stredu sme si prezreli mesto z Ološpapu. Najprv sme mali zmiešané pocity, ale keď nám sprievodca pustil hudbu, hneď sa nám lepšie šliapalo a jazdu mestom sme si celkom užili. Príjemné dva týždne sa ale rýchlo končia. Vo štvrtok sme sa rozlúčili s vedením školy a v piatok s pani majsterkami. pripravili pre nás milé prekvapenie - čerstvučkú a chutnú tortu. Boli to milé, a aj trochu smutné chvíľky, ale stále je tu možnosť znovu sa uvidieť - oni u nás a my u nich. Všetci si odnášame domov krásne zážitky a veľa nových skúseností. Tešíme sa domov, v pondelok sa vidíme.

lip

Fotografie: 26 27 28 29 30 31 32 26 27 28 29 30 31 32

F B